Yap Energy

Hybrydowy falownik GoodWe na problem za wysokiego napięcia w sieci i wyłączania się instalacji PV

Z fotowoltaiki korzysta szerokie grono użytkowników prywatnych oraz firm w Sosnowcu, Zabrzu, Bielsku-Białej, a także w innych miastach na terenie całej Polski. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na niemałe oszczędności, ale w trakcie jego eksploatacji zdarzać się mogą przerwy w pracy systemu wynikające ze zbyt wysokiego napięcia w sieci. Jak radzić sobie z takim problemem, aby unikać nagłego wyłączania się instalacji?

Co to jest i skąd bierze się zbyt wysokie napięcie w sieci?

Polska infrastruktura energetyczna nie jest przygotowana na dynamiczny wzrost liczby gospodarstw domowych i firm posiadających instalacje PV. W rezultacie tego w sieciach krajowych często pojawia się zbyt wysokie napięcie prądu przekraczające dopuszczalne wartości w systemach fotowoltaicznych. Kiedy docierają one do instalacji, powodują ich automatyczne wyłączanie się, dzięki czemu komponenty nie ulegają uszkodzeniu. Mimo że ma to chronić instalacje, w praktyce jest problematyczne, ponieważ przez pewien czas uniemożliwia generowanie zielonej energii.

Zbyt wysokie napięcie w sieci może mieć różne przyczyny, między innymi:

  • podłączenie zbyt dużej liczby systemów PV do sieci na danym obszarze – głównie chodzi o instalacje on-grid przekazujące nadwyżki energii bezpośrednio do sieci, zwiększając napięcie w niej występujące,
  • występowanie bardzo słonecznej pogody – jednocześnie przy niskim zużyciu prądu,
  • wysoka impedancja sieci – polegająca na montażu kabli o małym przekroju w rozbudowanym obwodzie,
  • występowanie wadliwych elementów infrastruktury elektrycznej – jeśli transformatory, przewody czy inne części nie działają prawidłowo lub uległy awarii mogą powodować utrzymywanie się zbyt wysokiego napięcia w sieci.

Jak rozwiązać problem wyłączania się fotowoltaiki?

Skutecznym sposobem na to, aby zapobiec wyłączaniu się fotowoltaiki w trakcie jej eksploatacji, jest zastosowanie falownika z funkcją stabilizacji sieci. W tym kontekście doskonale sprawdzi się model GoodWe serii ET G2. To nowoczesne urządzenie, które potrafi w sposób inteligentny sterować obciążeniem energetycznym. W przypadku wystąpienia wysokiego napięcia na jednej z faz falownik automatycznie przekierowuje je do faz o niższym napięciu, skutecznie stabilizując sieć i eliminując ryzyko wyłączenia się instalacji.

Dzięki temu inwerter GoodWe zapewnia ciągłość generowania zielonej energii, co przekłada się na efektywność systemu PV, jak również gwarantuje pełną niezależność energetyczną. Falownik stabilizujący sieć to także niezawodne rozwiązanie minimalizujące ryzyko wystąpienia przeciążeń i wynikających z nich awarii. Sprawia to, że inteligentne urządzenie przyczynia się do wydłużenia żywotności całego systemu fotowoltaicznego.

Osoby mające problem z regularnym wyłączaniem się instalacji PV, a także pragnące zainwestować w przydomową lub firmową fotowoltaikę – zapraszamy do współpracy! Z przyjemnością zajmiemy się montażem nowoczesnego oraz niezawodnego systemu w Sosnowcu, Bielsku-Białej, Gliwicach, Zabrzu bądź innej okolicznej miejscowości.