Na koszty operacyjne firm ma wpływ cały szereg czynników, w tym także moc bierna. Dla wielu przedsiębiorców jest to termin mało znany, ale ze względu na to, że bierze się go pod uwagę w rozliczeniach za energię – często przyprawia o ból głowy. Dlaczego warto zrozumieć, czym jest moc bierna? Jak ograniczyć jej wpływ na finanse firmy, unikając dodatkowych opłat?
W każdym obwodzie elektrycznym występują trzy typy energii: czynna, bierna pojemnościowa oraz indukcyjna. Pierwszy rodzaj jest przekształcany na pracę użytkową sprzętu, przy czym wyraża się go w watach (W). Moc bierna z kolei to termin określający prąd krążący pomiędzy źródłem energii a odbiornikiem. Mierzymy ją w warach (Var), ale nie wykorzystujemy do zasilania urządzeń. Jej funkcja polega na podtrzymywaniu pola elektrycznego i magnetycznego w układach.
Energię bierną dzieli się między innymi na pojemnościową, czyli oddawaną do sieci przez odbiorniki o nieliniowym poborze prądu. Należą do nich komputery, oświetlenie LED, zasilacze czy długie kable energetyczne na farmach fotowoltaicznych, które stale pozostają pod napięciem. Kolejnym rodzajem mocy biernej jest energia indukcyjna – zużywana przez sprzęt, taki jak lodówki, klimatyzatory, silniki elektryczne czy transformatory – działający na zasadzie zjawiska indukcji.
Opłaty za energię bierną nie obowiązują gospodarstwa domowe, ale muszą pokrywać je odbiorcy biznesowi, na przykład kopalnie, duże lub mniejsze firmy, wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, gospodarstwa rolne i inne podmioty rozliczające się na podstawie taryfy A, B czy C.
W każdej umowie dystrybucyjnej zawartej pomiędzy klientem biznesowym a siecią znajduje się informacja o maksymalnym, dopuszczalnym poborze mocy biernej, który zwykle wynosi od 0,2 do 0,4 wara na 1 W pobranej energii. Po przekroczeniu akceptowalnego wskaźnika dostawca nakłada na przedsiębiorcę dodatkowe opłaty, a te w niektórych przypadkach mogą poważnie naruszać finanse firmy, stanowiąc nawet 30% całościowych kosztów za prąd.
Z tego powodu tak ważne jest posiadanie wiedzy na temat funkcjonowania mocy biernej, a także możliwości zastosowania w przedsiębiorstwie rozwiązań mających na celu kompensację tego typu prądu. Zjawisko to osiągnąć można poprzez instalację specjalistycznych urządzeń, tzw. kompensatorów, odpowiedzialnych za stabilizowanie napięć w instalacjach, redukcję energii oddawanej dostawcy, a także równoważenie mocy biernej prądem o podobnej wartości, ale wytwarzanym na miejscu, a nie pobieranym z sieci. Dzięki ich montażowi koszty operacyjne przedsiębiorstwa mogą być wyraźnie obniżone, co zwiększa jego stabilność finansową, konkurencyjność na rynku, a w ciągu wielu miesięcy dostarcza sporych oszczędności.
Zależy Ci na optymalizacji zużycia mocy biernej? Zapraszamy do YAP Energy, gdzie z przyjemnością posłużymy fachowym doradztwem, przygotujemy, a także wdrożymy projekt kompensacji energii biernej, dzięki czemu zmniejszysz rachunki eksploatacyjne w firmie. Do kontaktu zapraszamy również Klientów pragnących zainwestować w fotowoltaikę, w tym mieszkańców Śląska, na przykład Gliwic, Zabrza, Pilicy bądź Bielska–Białej!