Po raz kolejny ruszył nabór wniosków w programie Czyste Powietrze. Oznacza to, że od 31 marca 2025 roku można starać się o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej domu jednorodzinnego czy odrębnego lokalu. Jak wyglądać ma realizacja programu w tym roku? Jakie zmiany wdrożono w tym zakresie, o których warto wiedzieć?
Fundusze z programu Czyste Powietrze przeznaczone są na wymiany nieefektywnych kotłów pozaklasowych na paliwo stałe, aby coraz większa liczba osób z Bielska–Białej i innych miast w całej Polsce stawiała na bardziej ekologiczne ogrzewanie, na przykład pompą ciepła. Ponadto wsparcie pieniężne otrzymać można na termomodernizację budynku, między innymi:
Program Czyste Powietrze kierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub lokali z odrębną księgą wieczystą. Nieruchomości te muszą jednak mieć pozwolenie wydane przed terminem 31 grudnia 2020 roku oraz być własnością wnioskodawcy przez co najmniej 3 lata. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy beneficjent odziedziczył nieruchomość. Wnioski o dofinansowania można składać elektronicznie, ale też w urzędzie gminy lub placówce WFOŚiGW. Warto też zaznaczyć, że na jeden lokal mieszkalny dotację otrzymać można tylko raz.
Zgodnie z nowymi zasadami programu Czyste Powietrze przed przystąpieniem do realizacji inwestycji należy wykonać audyt energetyczny, a po zakończeniu prac – świadectwo charakterystyki energetycznej. Przygotowaniem dokumentacji powinni zająć się fachowcy wpisani do rejestru podmiotów uprawnionych. Koszt wykonanych usług w tym zakresie może być zwrócony, ale w kwocie nie wyższej niż 1600 zł.
W nowej odsłonie programu Czyste Powietrze ustalono wyższe progi dochodowe, a co za tym idzie – udzielana jest większa pomoc finansowa. Wymienić można trzy poziomy wsparcia:
Chcąc uzyskać najwyższe dofinansowanie, należy pamiętać też o konieczności spełnienia kryterium efektywności energetycznej. To sytuacja, kiedy zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania nieruchomości wynosi powyżej 140 kWh/m² rocznie.
Na każdym z trzech poziomów wsparcia określone zostały maksymalne kwoty dotacji. Ustalono też limity kosztów jednostkowych na metr kwadratowy powierzchni do ocieplenia oraz za okna. Ograniczono także zakres finansowania prac towarzyszących przedsięwzięciu, aby racjonalizować wydatki związane z realizacją inwestycji.
Reformatorzy programu Czyste Powietrze w 2025 roku wprowadzili ogólnopolski system operatorów, którzy mają kompleksowo wspierać wnioskodawcę – od podjęcia decyzji o inwestycji, przez wybór wykonawcy i realizację prac, aż do momentu ich rozliczenia. Pomoc ta jest konieczna w przypadku chęci skorzystania z najwyższego poziomu dofinansowania, a także dotacji z prefinansowaniem. Operatorami będą pracownicy gmin oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Chcesz skorzystać z programu Czyste Powietrze? Jeśli tak – zapraszamy do współpracy! W naszej firmie powierzysz fachowcom profesjonalny montaż pompy ciepła czy fotowoltaiki w Bielsku–Białej, Żorach, Pszczynie, Czechowicach–Dziedzicach i sąsiednich miejscowościach!