Yap Energy

Panele mono czy polikrystaliczne?

Technologia ogniw fotowoltaicznych stale się rozwija oferując nam możliwość korzystania z paneli fotowoltaicznych o coraz wyższej sprawności. Obecnie inwestorzy planujący zakup paneli mogą wybierać spośród paneli: 

  • monokrystalicznych,
  • polikrystalicznych,
  • z krzemu amorficznego,
  • z ogniw CdTe,
  • z ogniw CIGS.

Oferowane rozwiązania różnią się od siebie pod względem właściwości, wydajności i ceny.

Panele monokrystaliczne

Ogniwa monokrystaliczne tzw. panele czarne mogą się pochwalić najlepszą sprawnością, która waha się w granicach od 15 do 20%. To przekłada się na dużą produkcję energii elektrycznej przy wykorzystaniu mniejszej powierzchni, co umożliwia efektywne zaopatrzenie nieruchomości mieszkalnej w prąd już dzięki niewielkiej instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku. Jednocześnie panele monokrystaliczne ułatwiają generację nadwyżek energii, które firma lub gospodarstwo rolne działające jako przedsiębiorstwo może odsprzedać do sieci uzyskując tym samym dodatkowy zysk. Dodatkową zaletą paneli monokrystalicznych jest wysoka estetyka, za sprawą której doskonale komponują się z bryłą budynku. Panele monokrystaliczne to także wysoka trwałość – produkty renomowanych producentów zachowują sprawność i efektywność produkcji nawet po 30 latach użytkowania.

Panele polikrystaliczne

Ogniwa polikrystaliczne cechuje niższa niż w przypadku monokrystalicznych sprawność, która standardowo wacha się w przedziale od 14 do 18%. Dotychczas były to jedne z najbardziej popularnych rozwiązań na rynku. Za ich wyborem przemawiała dobra relacja jakości do ceny. Jednocześnie ze względu na swoją kolorystykę panele polikrystaliczne często były mylone z kolektorami słonecznymi. Swoją przystępną cenę panele polikrystaliczne zawdzięczają budowie. Wytwarza się je z wielu kryształów krzemu. Są nieporównywalnie bardziej wydajne i trwałe w stosunku do najtańszych na rynku ogniw amorficznych. Stąd też wzbudzają duże zainteresowanie inwestorów.

Monokrystaliczne czy polikrystaliczne – jak wybrać?

O wyborze paneli fotowoltaicznych w dalszym ciągu w dużej mierze decyduje ich cena. Panele polikrystaliczne są tańsze i odznaczają się niewiele niższą wydajnością w stosunku do paneli czarnych. Są za to mniej trwałe. Dlatego jeśli traktujemy inwestycję w fotowoltaikę jako inwestycję na lata warto zapłacić więcej za panele monokrystaliczne. Ich dodatkową zaletą jest wyższa wydajność, co znacząco ogranicza rozmiar instalacji na dachu, umożliwiając montaż konstrukcji na obiektach o ograniczonej nośności.