Yap Energy

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Fotowoltaika to obecnie bardzo modne pojęcie, popularne przede wszystkim ze względu na globalne dążenia do ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Liczba jej zwolenników rośnie jednak nie tylko ze względu na świadomość ekologiczną. Wiele osób twierdzi, że to się po prostu opłaca. Sprawdzamy, czy faktycznie inwestycja w fotowoltaikę może faktycznie być korzystna dla przysłowiowego Kowalskiego.

Panele fotowoltaiczne coraz wydajniejsze i coraz tańsze

Gdy technologia fotowoltaiczna zaczęła być dostępna dla gospodarstw domowych, była traktowana raczej jako nowinka i fanaberia. Koszt montażu paneli był wysoki, a ich wydajność oraz trwałość w zasadzie nie do przewidzenia. Obecnie jednak sytuacja wygląda zgoła inaczej. Dzięki postępowi technologicznemu w zakresie fotowoltaiki obecnie produkuje się coraz lepsze ogniwa za coraz niższą cenę. Oznacza to, że instalacja paneli jest dostępna w zasadzie dla każdego, a jednocześnie można z nich otrzymać więcej energii niż jeszcze kilka lat temu. W połączeniu z rosnącymi cenami prądu tworzy to bardzo kuszącą wizję zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych.

Inwestycja w fotowoltaikę, czyli jak stać się prosumentem

Obecnie inwestorzy decydujący się na montaż paneli fotowoltaicznych mogą podpisać ze swoim dostawcą energii umowę, która czyni z nich prosumentów – czyli konsumentów, którzy jednocześnie są producentami. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala oddawać do sieci nadwyżkę wyprodukowanego przez własną instalację prądu, a niejako w zamian pobierać energię, gdy występuje takie zapotrzebowanie (np. podczas krótkich i pochmurnych zimowych dni, kiedy energia wytwarzana przez panele nie pokrywa całego zapotrzebowania budynku). Przy odpowiednio dobranej wielkości instalacji pozwala to zredukować rachunki za prąd nawet do zera, generując olbrzymie oszczędności.

Dofinansowanie na fotowoltaikę

Na opłacalność instalacji fotowoltaicznych wpływa też możliwość uzyskania bezzwrotnych dotacji na ich zakup oraz montaż. To pieniądze, dzięki którym koszt inwestycji znacząco się zmniejsza, a tym samym poniesione wydatki szybciej się zwracają. Obecnie można uzyskać dofinansowanie m.in. w ramach programów „Mój Prąd” i „Czyste powietrze”, a ponadto odliczyć koszt budowy instalacji fotowoltaicznej od podstawy opodatkowania. Chcesz dowiedzieć się więcej lub skorzystać z dopłat? Skontaktuj się z naszą firmą i poznaj ofertę.